ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10615040
*
nr 1061 5040
Spegel
Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal, snidad, höjd: 76 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 10 oktober 2016
kl 19:28:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/10 14:09:05
1
200 kr
7/10 15:12:55
2
250 kr
10/10 17:11:29
3
300 kr
10/10 19:12:37
4
Vinnande bud
10/10 19:16:06
4
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt sekelskifte snidad spegel speglar tidigt 1900-tal
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07
-
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51
*
Spegel
nr 1061 5040
Spegel
Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal, snidad, höjd: 76 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 10 oktober 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/10 14:09:05 | 1 | 200 kr |
| 7/10 15:12:55 | 2 | 250 kr |
| 10/10 17:11:29 | 3 | 300 kr |
| 10/10 19:12:37 | 4 | Vinnande bud |
| 10/10 19:16:06 | 4 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt sekelskifte snidad spegel speglar tidigt 1900-tal
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:07 -
8184 Spegellampetter
Ett par, bronserade. Höjd: 44 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8202 Spegelskåp
omkring 1900, Ett dörrpar bakmliggande hyllplan, t..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:51



